Autor Tema: Moždani udar  (Posjeta: 1981 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
  • Ocijenite: +0/-0
  • Spol: Muški
    • Centar zdrave prehrane
Moždani udar
« u: 14.05.2017., Nedjelja, 14:03:52 »
Prekjučer sam od jednog dragog čovjeka, Branka, čuo žalosnu vijest da su mu oba roditelja bolesna. Ako sam ga dobro shvatio i otac i majka su mu u komi što je posljedica moždanog udara. Tim povodom ću pokušati dati nekoliko informacija o ovom problemu iz moga kuta gledanja. One uključuju protuupalnu prehranu i ulogu minerala koje unosimo u organizam. Dotaknut ću se kurative i preventive.

U Brankovom slučaju logično je pretpostaviti da ni njegova genetika nije dobra. Trend porasta SVIH kroničnih bolesti u svijetu mu također ne ide u prilog već, naprotiv, povećava šanse da doživi sudbinu svojih roditelja ako ne uvede određene intervencije u svoj život, prvenstveno u prehranu.

Sličan motiv je imao dr. Barry Sears u trenutku kad je odlučio započeti istraživanja koja su za rezultat dala zonu ili protuupalnu prehranu. U njegovom slučaju muški dio obitelji bio je desetkovan od srčane bolesti i to uglavnom u mlađoj dobi od one u kojoj je Branko sada. Evo kako počinje prva knjiga dr. Searsa:

„Damoklov mač visi mi nad glavom, a to znam još gotovo od dvadesete godine. Znate, ja sam vam genetska tempirana bomba u ljudskome obliku. Priroda me genetski programirala tako da me najviše za deset godina čeka smrt od srčanog udara. Moja rana smrt doima se praktički neizbježnom: moj djed, otac i sva trojica stričeva umrli su od srčanoga udara ne doživjevši ni pedeset četvrtu…“ Ako nekoga zanima, više o tome može pročitati ovdje: http://www.ozdravimo.info/Zivot_u_zoni-Uvod.pdf

Što se Brankovih roditelja tiče, ne znam kad se moždani udar dogodio, niti imam ikakve dodatne informacije o njihovom stanju i tijeku bolesti. Zato ću pokušati dati svoj općeniti pogled na tu problematiku. Za početak ću dati samo smjernice što mislim da je moguće učiniti po pitanju preventive i kurative a kasnije ću to pokušati potkrijepiti dokumentima i izjavama trećih osoba kako biste sami mogli donijeti svoje zaključke o vjerodostojnosti mojih navoda. Razlika u kurativi i preventivi nije toliko u izboru što treba činiti već u intenzitetu djelovanja i količini suplemenata koje treba uzimati i preciznosti provođenja preporučenih aktivnosti.

a)   Kad se moždani udar već dogodio, svaki dan provođenja mojih preporuka povećava šansu za preživljavanje i oporavak za 1%. Ove preporuke ni u kojem slučaju na isključuju bilo što od aktivnosti i lijekova koje može prepisati ordinirajući neurolog. Time je isključena dilema koga slušati, mene ili liječnika. Ono što možete dobiti provođenjem mojih preporuka je samo bonus, bez ikakvih rizika za zdravlje.

b)   Glavni uzrok pucanja krvnih žila je smanjenje njihove elastičnosti a ona je posljedica pomanjkanja bakra i selena u organizmu. Ovu elastičnost je moguće povratiti uzimanjem dovoljnih količina ovih elemenata pri čemu ih treba uzimati u formi koloidnih minerala.

c)   Drugi važan faktor je sužavanje (zakrečenje) krvnih žila u mozgu radi agregacije trombocita u njima i visok krvni tlak. Oba ova elementa posljedica su tihe upale i zato je protuupalna prehrana idealna za rješavanje ovog problema. Naime, promjenom razine eikosanoida u organizmu (smanjenje količine „loših“ i povećanje količine „dobrih“ e.) započinje obrnuti proces, tj. „otapanje taloga“ u krvnim žilama i  snižavanje krvnog tlaka. Krvne žile postaju protočnije iz dva razloga: smanjuje se količina trombocita na stjenkama krvnih žila i krvne žile se opuštaju (šire) radi povećane količine „dobrih“ eikosanoida u organizmu. Istovremeno se krv razrjeđuje i smanjuje se rizik od novog prsnuća neke krvne žilice. Biokemijsko stanje organizma postaje mnogo povoljnije za mnogo bržu razgradnju ugruška koji je nastao pucanjem krvne žile u mozgu i to je razlog da se, na ovaj način, oporavak događa mnogo brže. Kako su dvije glavne komponente ribljeg ulja dugolančane omega-3 masne kiseline EPA i DHA, a DHA je gradiva supstanca od koje je izgrađeno 60% mozga, tako riblje ulje (odnosno DHA) sudjeluje u oporavku moždanog tkiva. Preporučena dnevna doza za osobu koja je doživjela moždani udar je jedna bočica ribljeg ulja u tekućini (ne u kapsulama). Ulje prikladne kvalitete je ovo: http://www.ozdravimo.info/ducan/ribljeulje.html  NIPOŠTO se ne smije uzimati riblje ulje slabije kvalitete jer će visoka koncentracija teških metala i ostalih nečistoća u takvom ulju (živa, PCB, dioksin i dr.), uz ovako velike količine koje se konzumiraju, otrovati osobu. Naravno, JAKO je dobro provoditi i druge preporuke protuupalne prehrane, o čemu sam pisao na mojim portalima, ali riblje ulje je ključno.

d)   Radi davanja koloidnih minerala i ribljeg ulja (točke b) i c)) osobu treba hraniti na klasičan način, ne se oslanjati isključivo na intravenozno hranjenje. To se, naravno, odnosi i na osobe koje su u komi. To nije neki veliki problem (ako se ima volje) budući da se obroci mogu pripremati u obliku šeika i davati preko sonde.

Dodatne informacije slijede…
« Zadnja izmjena: 15.05.2017., Ponedjeljak, 21:59:21 od Jeronim »

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
Odg: Moždani udar
« Odgovori #1 u: 14.05.2017., Nedjelja, 17:22:14 »
Iz Searsove knjige donosim jedan vrlo zanimljiv primjer:

"Najbolji primjer koristi od konzumiranja visokih doza EPA/DHA koncentrata pokazala je nesreća koja se početkom 2006. godine dogodila u rudniku Sago, u Zapadnoj Virginiji. Trinaest rudara ostalo je zatrpano u rudniku 41 sat, u atmosferi ugljičnog monoksida. Kad su spasioci konačno stigli do njih samo jedan rudar je bio živ, i to jedva. Randall McCloy je izvučen iz rudarskog okna s ozbiljnim oštećenjima mozga, srca, jetre i bubrega. Njegove šanse da preživi su bile slabe a, ako i uspije preživjeti, za očekivati je da će to biti puko vegetiranje.

Tjedan dana nakon što je Randall izvučen iz rudnika nazvao me je njegov neurolog, dr. Julian Bailes. Želio je probati s dodavanjem omega-3 masnih kiselina Randallu, ali nije znao koliko. Rekao sam Julianu da bi vjerojatno trebao uzimati 15 grama eikosapentaenoične kiseline (EPA) i dokosaheksaenoične kiseline (DHA) na dan, i to iz ovih novih koncentrata (opaska prevoditelja: u knjizi se ranije opisuje kako je dobio riblje ulje najviše kvalitete). Njegova prva reakcija je bila da mora da se šalim. Uvjerio sam ga da nikada nisam imao problema s takvim dozama i odmah mu u bolnicu zračnom pošto poslao nekoliko bočica. Tijekom slijedeća dva mjeseca Randall je dnevno kroz cijev za hranjenje primao oko 15 grama EPA i DHA. Uz to smo stalno smo kontrolirali razinu AA/EPA u krvi, na tjednoj osnovi, jer je ovo bio doista ekstreman slučaj. Ni u jednom trenutku, tijekom tog perioda, omjer AA/EPA u njegovoj krvi nije pao ispod 3.

Na isteku drugog mjeseca, Randall se probudio iz kome. Dva mjeseca nakon toga, uz nastavak oralnog uzimanje iste količine EPA i DHA, otišao je kući s normalnom funkcijom srca, normalnom funkcijom jetre, i normalnom funkcijom bubrega. Po dolasku kući pred medijima je održao kratak govor kojeg se ni političari ne bi posramili. Urednici medicinskih publikacija su njegov oporavak označili kao „čudo“. Jedino čudo koje se dogodilo je bilo Julianovo povjerenje u moju procjenu koliko je EPA i DHA potrebno da bi se spustila razina upale koju je u Randallovom tijelu izazvalo trovanje ugljičnim monoksidom. 

U proljeće 2007. god. Randall i njegova supruga su dobili zdravo dijete. To je prilično dobar pokazatelj da je s Randalom sada sve u redu."

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #2 u: 14.05.2017., Nedjelja, 18:44:01 »
Vrlo zanimljivo i poučno gradivo. Eto konačno smo dočekali novi članak od tebe. Što Branko kaže?
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #3 u: 14.05.2017., Nedjelja, 19:27:59 »
Vrlo zanimljivo i poučno gradivo. Eto konačno smo dočekali novi članak od tebe.

A, eee... :) Tako je to kad se nađe motiv.

Što Branko kaže?

Pitat ću pa ću vidjeti.

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #4 u: 15.05.2017., Ponedjeljak, 16:56:14 »
Prema dr. Wallachu genetski potencijal svakog čovjeka, po pitanju dugovječnosti, je 120-140 godina. Svaka smrt u ranijoj dobi, čak i kada nije moguće detektirati bilo kakvu bolest, posljedica je pomanjkanja unosa nekog od 90 vitalnih nutrijenata u duljem ili kraćem periodu. Ti nutrijenti su:

60 minerala
16 vitamina
12 esencijalnih aminokiselina
3 esencijalne masne kiseline

Ako netko razumije engleski na donjim poveznicama može poslušati predavanje pod naslovom: "Mrtvi doktori ne lažu". U snimci su iznesene mnoge tvrdnje za gornje natuknice.

Dead Doctors Don't Lie - 1. dio (33:25 min)
https://app.box.com/s/cjmeaxhkereidsbb3lsj3nxb45dnnfhr

Dead Doctors Don't Lie - 2. dio (42:02 min)
https://app.box.com/s/hmhl73ipfn2579urxe4oym2z60zy408t

Naknadno smo ova dva dijela spojili u jedan:
Dead Doctors Don't Lie (1 h 15:27 min)
https://app.box.com/s/ejgsdjozk8mlsvy718b1wwq9mdl0pwej
« Zadnja izmjena: 30.05.2017., Utorak, 22:39:12 od Jeronim »

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #5 u: 30.05.2017., Utorak, 20:21:06 »
Evo i transkripta predavanja iz prethodne poruke:

https://app.box.com/s/xg8qe34efdsoeh1gdn4gl4s0lvls9ud8
« Zadnja izmjena: 30.05.2017., Utorak, 20:38:06 od Jeronim »

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #6 u: 30.05.2017., Utorak, 23:46:54 »
Uffff............. opet gradiva za čitanje  :)
LJ