Autor Tema: Slastice u zoni  (Posjeta: 1139 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
  • Ocijenite: +0/-0
  • Spol: Muški
    • Centar zdrave prehrane
Slastice u zoni
« u: 30.10.2016., Nedjelja, 21:41:51 »
Dragi forumaši,

Nakon 'sto godina' evo konačno novog posta. Poticaj za ovu temu je dogovor lile matoko i mene da napišemo zbirku recepata kolača i slastica u zoni. Nakon što ovdje publiciramo dovoljno materijala kanimo ga izdati i u obliku elektroničke knjige. Svi registrirani forumaši dobit će (ako ga zatraže) svoj besplatni primjerak knjige.

Pokušati ću objasniti zašto smo se na ovo odlučili. Krenimo od jedne često ponavljane 'mantre' službenog nutricionizma da slatkiše treba maksimalno izbjegavati jer da su oni 'crni vrag' u sferi prehrane.

U životu su česte situacije da se neko ispravno zapažanje, i zaključci koji su iz njega izvedeni, s vremenom prestanu sagledavati u kontekstu prvobitne situacije. Kad se ti isti zaključci nastave lijepiti i na situacije u kojima su parametri bitno različiti od parametara iz početnog slučaja dobivamo dogmu i često imamo situaciju da se iznose netočnosti ili neistine. Kod dogmatskog pristupa stvarima nisu dakle bitne činjenice niti znanstveni pristup (čitajte: Eksperiment uvijek mora potvrditi hipotezu. Ako eksperiment i hipoteza nisu u skladu onda hipotezu treba odbaciti ili revidirati.) već emocije koje je dogmatik vezao uz ideju kao i uz autoritet(e) koji iza njih stoji. Nadalje, ponavljati dogme je mnogo lakše nego koristiti vlastiti mozak i znanstvenu metodu u procjenjivanju svake pojedine situacije. Osim toga dogmatici su obično znatno brojniji, ponašaju se kao kakva nasilnička navijačka grupa i često ne dopuštaju da se njihovi stavovi dovedu u pitanje, čak ni argumentima. Ako im se suprotstavite možete očekivati razne probleme. Zato ću pokušati objasniti u kojim uvjetima (i zašto) su slastice i kolači štetni za zdravlje, a kada mogu djelovati kao zdrava hrana. Sjetite se i drugih problematičnih suvremenih mitova kao što su:
  • kolesterol je štetan
  • jesti masnoće je nezdravo
  • veganstvo i makrobiotika su najzdraviji oblici prehrane
  • debljina je uzrok kroničnih bolesti
  • šibu (kaznu) treba u potpunosti izbaciti iz odgoja djece
Sigurno ih ima još. Možda ćemo u nekoj novoj prilici pokušati analizirati istine i zablude vezane za neke od gore pobrojanih ideja. Evo zašto su u najvećem broju slučajeva slatkiši štetni za zdravlje.

Sastav većine slastica i kolača koje konzumiramo sadrži u najvećem postotku rafinirane ugljikohidrate i šećere a vrlo malo proteina. Ovakva situacija pogoduje stvaranju visoke razine inzulina u krvi. Visoka razina inzulina dovodi do pretjeranog snižavanja razine glukoze u krvi što generira stalnu glad i pospanost. Stalna glad nas tjera da jedemo više nego nam treba i tako u organizam unosimo preveliku količinu kalorija koje nas debljaju. Osim toga u velikom broju slučajeva slastice se rade i od najnezdravijih masnoća kao što su margarini. Visoka razina inzulina i nezdrave masnoće potiču preveliku proizvodnju 'loših' eikosanoida i tihu upalu u organizmu što vodi razvoju kroničnih bolesti. Ukoliko izbalansiramo razinu ugljikohidrata i proteina u slasticama a štetne masnoće zamijenimo kvalitetnijim masnoćama eliminirati ćemo sve netom pobrojane elemente. Naravno, i kad je hrana hormonalno uravnotežena (uzonirana) problemi (debljina) mogu nastati ako je konzumiramo previše. U tom slučaju možemo skupiti suvišne kilograme ali naša debljina neće biti simptom bolesti. I bit ćemo, vjerojatno, zdraviji od većine drugih osoba pa makar imali idealnu težinu. Ako se pridržavamo pravila zonske prehrane eliminirati ćemo jedan od glavnih faktora radi kojih mnogi ne uspijevaju u svojim pokušajima mršavljenja - stalnu glad. A, kad je osoba gladna, mnogo je teže provoditi redukcijske dijete nego ako nismo gladni. Stalna borba s gladi je rat kojeg je jako teško dobiti. Detaljnije pogledajte ovdje http://www.ozdravimo.info/sazetak/aa/gladk.html ili na forumu ovdje https://goo.gl/qWmviF.  Osim toga postoje osobe koje imaju jaku potrebu za slatkim. Ta potreba nekad graniči s teškom ovisnošću. Ovisnost o slatkom nije rezervirana samo za ljude. Rađeni su pokusi sa štakorima koji su već bili pretvoreni u kokainske ovisnike. Nakon što im je nekoliko dana davana superzaslađena tekućina ti štakori su radije uzimali ovu super zaslađenu tekućinu nego kokain. Dakle, ako osobama koje se u borbi protiv kilograma moraju boriti osim stalne gladi i protiv želje da jedu slatku hranu, problem koji je pred njima je praktično nesavladiv. Naša želja s ovom zbirkom slastica i kolača u zoni je eliminirati ova dva velika problema.

Kod zoniranja starih (nezonskih) recepata glavni problem je kako povećati postotak proteina u jelu da ne promijeniti okus. Kad su slastice u pitanju za to nemamo puno opcija a one su: povećanje količine jaja, bjelanjaka u prahu, soje u prahu i proteini iz sirutke mlijeka (whey protieni).
« Zadnja izmjena: 04.11.2016., Petak, 19:04:35 od Jeronim »

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
Odg: Slastice u zoni
« Odgovori #1 u: 02.11.2016., Srijeda, 00:03:03 »
 :) Još nisi promjenio smajliće?! Osim toga krivo pokazuju, ovaj koji miga kaže da plazi jezik!
 Hahhahaa ali šiba ti je stvarno zakon.... z kojeg kupa si ju spuknul?! Originalan i maštovit kao i uvijek. Imam zamjerku... kako besplatno?! Tko još danas daje išta besplatno? Ni u stare babe nema đabe...  ;)
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #2 u: 02.11.2016., Srijeda, 22:28:02 »
:) Još nisi promjenio smajliće?! Osim toga krivo pokazuju, ovaj koji miga kaže da plazi jezik!
Ne znam kako da to riješim.

Imam zamjerku... kako besplatno?! Tko još danas daje išta besplatno?
Pa znaš da smo mi uvijek bili mekog srca...

Ni u stare babe nema đabe...  ;)

Kako nema? Ja pito jednu babu i dala mi... vode...  đabe.
« Zadnja izmjena: 02.11.2016., Srijeda, 22:29:34 od Jeronim »

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #3 u: 02.11.2016., Srijeda, 22:30:56 »
Recept br. 1
ČOKOLADNA PITA

Originalni recept (prije zoniranja)

TIJESTO
280 g brašna
250 g maslaca
    3    žumanjka
  80 g šećera
          malo limuna

Zamijesite prhko tijesto i podijelite ga u dva dijela.

NADJEV
250 g šećera
    7    žumanjaka
    1    vanilin šećer (10 g)

Izmiksati a zatim dodati i lagano umiješati:
140 g badema ili lješnjaka ili oraha
100 g čokolade - rastaliti je
          malo cimeta
          snijeg od 7 bjelanjaka

Razvaljati jednu polovicu tijesta na veličinu tepsije, uliti nadjev i pokriti s drugim dijelom tijesta. Peći dok ne porumeni.

Sadržaj u blokovima:
P (proteina):       17,7
U (ugljikohidr.):  71,1
M (masnoća):   128,3

Meni osobno je ovo jedan od najukusnijih kolača koje sam jeo.

Modificirani (uzonirani recept)

TIJESTO
280 g brašna
200 g maslaca
    3    žumanjka
  80 g šećera
250 g proteinskog praha (100%)
          malo limuna

Zamijesite prhko tijesto i podijelite ga u dva dijela.

NADJEV
220 g voćnog šećera (fruktoze)
    9    žumanjaka
    1    vanilin šećer (10 g)

Izmiksati a zatim dodati i lagano umiješati:
140 g badema ili lješnjaka ili oraha
100 g čokolade - rastaliti je
250 g proteinskog praha (100%)
          malo cimeta
          snijeg od 12 bjelanjaka

Razvaljati jednu polovicu tijesta na veličinu tepsije, uliti nadjev i pokriti s drugim dijelom tijesta. Peći dok ne porumeni.

Sadržaj u blokovima:
P (proteina):       74
U (ugljikohidr.):  74
M (masnoća):   128

Konzumiranje: Ako kolač razrežemo u mrežu od 4*5 redova (20 kolača) svaki od njih će imati 3,7 blokova (jedan kolač predstavlja veliki obrok za muškarce). Ako ga razrežemo u mrežu 4*6 redova (24 kolača) svaki će nositi 3 bloka (veliki obrok za prosječnu ženu i sitnije muškarce). Ništa osim vode ili nezašećerenog čaja ili limunade ne bi trebali uzimati.

Napomena 1: Kolač ima nešto više masnoća nego bi trebao imati u idealnom obliku ali to ne remeti njegovu hormonalnu ravnotežu proteina i ugljikohidrata. Ukoliko ovaj kolač jedete kao dio dijete mršavljenja smanjite porciju koju konzumirate za 10%, radi više masnoća.
Napomena 2: Predlažemo da ovaj recept pripremate tek kad ovdje javimo rezultat vlastite pripreme. Još ćemo eksperimentirati s bjelanjcima u prahu kao zamjena za proteinski prah.
Napomena 3: Proteinski prah prilično poskupljuju ovaj kolač.
Napomena 4: Za izračun je korišten kalkulator blokova: http://www.ozdravimo.info/ducan/alati.html
« Zadnja izmjena: 04.11.2016., Petak, 19:13:46 od Jeronim »

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #4 u: 05.02.2017., Nedjelja, 00:24:15 »
PARFE KOCKE KOLAČ TORTA
DOMAĆI PARFE
samo moram napomenuti da dok mi se ne da ispeći biskvit stavim kekse. Morate paziti da krema od jaja ne bude prehladna jer se stvore grudice. Mora biti vruče ali ne prevruče da se šlag ne počne topiti...
Biskvit od tri jaja (ili petit kekse)
KREMA;
10 dkg šećera
2 vanil šećera
10 dkg maslaca
4 jaja
Mješati na pari dok ne postane glatko tj. dok se sve ne sjedini iliti kak bi današnji tv kuhari rekli dok se ne sljubi ;)
U 1 dl vode namočiti 4 g želatine u prahu i jedan preljev za torte dodati masi dok se ne rastopi.
Kremu malo rashladiti da ne bude prevruča pa na to staviti tučeno slatko vrhnje od jedne litre. Pola smjese se stavi na biskvit (kekse), a u drugu polovicu 20 dkg otopljene čokolade pa se stavi preko žute kreme. Ili obrnuto najprije čokolada pa žuta krema i oblije se čokoladom, šlagom....Duže stoji - bolji je jer se naprave onakve rahle rupice i kao iz slastičarne je, naravno ja odmah pojedem rubove... ;)
Dogovorimo se u detalje koliko je u zoni  ;)
LJ