Autor Tema: ALS  (Posjeta: 1735 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
  • Ocijenite: +0/-0
  • Spol: Muški
    • Centar zdrave prehrane
ALS
« u: 15.01.2015., Četvrtak, 01:23:55 »
Pregovaramo o početku eksperimentalnog liječenja osobe koja boluje od ALS-a i u poodmakloj je fazi bolesti. Naravno, nećemo odavati identitet osobe ali ćemo Vas u grubim crtama obavještavati o eventualnim promjenama. Radi se o bolesti koja je bila medijski popraćena polijevanjem poznatih osoba hladnom vodom. Osoba je do zadnjeg trena vrlo lucidna i bistra a bolest završava tako da osoba više ne može disati i doslovno se uguši jer joj pluća ne mogu pumpati zrak.
 :(
Ako nekoga zanima više neka pogleda ovdje: http://goo.gl/xFmHJ9

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
Odg: ALS
« Odgovori #1 u: 16.01.2015., Petak, 22:40:17 »
A možda da si stavio i puno ime te bolesti a ne samo kraticu? Ma , vidim link, ali ovako bih odmah mogli vidjeti što je to...  :-\
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #2 u: 18.01.2015., Nedjelja, 19:42:42 »
A možda da si stavio i puno ime te bolesti a ne samo kraticu? Ma , vidim link, ali ovako bih odmah mogli vidjeti što je to...  :-\

U pravu si. No, kao što laicima ne znači puno kratica ALS mislim da jednako malo znači i pun naziv: Amiotrofična lateralna skleroza

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #3 u: 23.01.2015., Petak, 21:06:06 »
Ne slažem se s tobom! Jer po kratici po internetu ne možeš ništa saznati i vidjeti a po ovom punom nazivu možeš. Tako da je puni naziv iako ga ne razumijem, mogu proguglati...  :D
LJ

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #4 u: 23.01.2015., Petak, 21:08:26 »
.....  :-\ a i previše olako si spomenuo riječ "laici" .... zar svi moramo sve znati? I meni to spominjanje laika zvuči nekako ponižavajuće...  :(
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #5 u: 24.01.2015., Subota, 23:10:56 »
.....  :-\ a i previše olako si spomenuo riječ "laici" .... zar svi moramo sve znati? I meni to spominjanje laika zvuči nekako ponižavajuće...  :(

Mislim da je problem isključivo u tome koji pojam (ili prije emociju) vežeš uz riječ laik. Često ljudi koriste isti pojam a da pri tome zapravo misle na različite stvari ili, u drugoj varijanti, različitim terminima označavaju isti pojam. Tako naizgled imaš situaciju da prvi misle kako se razumiju (a zapravo se ne razumiju), a ovi drugi se prepiru i dokazuju a da zapravo misle isto.

Riječ laik se izvorno odnosi na puk unutar crkve, dakle na osobe koje nisu svećenici i biskupi. U proširenom značenju bi je mogli smatrati da se radi o osobi koja nije školovana za neko određeno zanimanje, nema diplomu da je stručna. To ne znači niti da nisi pametna osoba, niti da nisi školovana, nego samo da područje koje razmatraš nije tvoja domena. Netko može biti doktor znanosti ali ako se nije bavio vodoinstalaterskim poslom on je u tome dijelu laik. Prema tome, svi mi, koji nismo specijalizirali neurologiju, smo laici po pitanju ALS-a.

Ovaj tvoja primjedba me je podsjetila na situaciju kad se jedna osoba zgrozila zato što je neko u društvu rekao za psa da je "beštija". To samo pokazuje kako ta osoba nema elementarnog znanja o značenju ove riječi, a beštija doslovno znači životinja. Dakle, neko se ljuti kad psu kažeš da je životinja.  8)