Autor Tema: Lan i laneno ulje  (Posjeta: 1337 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
Lan i laneno ulje
« u: 02.12.2014., Utorak, 12:38:12 »
Da li ti se da ovo malo prokomentirati? Naročito onaj dio koji se tiče ribljeg ulja. Zanima me da li je ta tvrdnja točna ili to ide po onome "Svak svog konja fali" ;)

Laneno ulje je biljni hormon; lan sadrži linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), i palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovine masnoća sadržanih u lanu, čini alfalinolenska kiselina (omega-3) što laneno ulje čini najbogatijim biljnim izvorom omega-3 masnih kiselina (dvostruko većim od ribljeg ulja).

Ulje lana je također najbogatiji biljni izvor lignana
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
  • Ocijenite: +0/-0
  • Spol: Muški
    • Centar zdrave prehrane
Odg: Lan i laneno ulje
« Odgovori #1 u: 03.01.2015., Subota, 21:12:11 »
Da li ti se da ovo malo prokomentirati? Naročito onaj dio koji se tiče ribljeg ulja. Zanima me da li je ta tvrdnja točna ili to ide po onome "Svak svog konja fali" ;)

Laneno ulje je biljni hormon; lan sadrži linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), i palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovine masnoća sadržanih u lanu, čini alfalinolenska kiselina (omega-3) što laneno ulje čini najbogatijim biljnim izvorom omega-3 masnih kiselina (dvostruko većim od ribljeg ulja).

Ulje lana je također najbogatiji biljni izvor lignana

Da ne prođe još koja godine  prije nego ti odgovorim...  ;)

Ima istine u ovome što tu piše, ali od te istine bolesni nemaju puno koristi. Moguće je da laneno ulje ima najviše omega-3 masnih kiselina, ali one nisu dugolančane, i nisu EPA ili DHA, koje su u pitanjima zdravlja najvažnije.

Cijela stvar s argumentiranjem činjenice da laneno ulje ima najviše omega-3 masnih kiselina, i da je zato najbolje, me podsjeća na iskustvo s početka osamdesetih godina kad smo supruga i ja po šibenskim knjižarama tražili zbirku pjesama Dobriše Cesarića. U jednoj knjižari nam je prodavačica "mudro" rekla: "Nemamo Cesarića, ali imamo Cesarca." Kao da je važno da li ćemo čitati najtoplijeg hrvatskog lirskog pjesnika ili pisca koji je više od pola života proveo po raznim zatvorima i završio život s parolom: "Živjela sovjetska Hrvatska!"

Ako bi htio cjepidlačiti mogao bih nadalje pitati o kakvom se to biljnom hormonu radi. Prije bih rekao da je to neko samo izvukao iz dupeta, da da težinu izjavi. Nadalje, što znači da u lanenom ulju ima omega-6 i omega-9 kiselina? Opet ništa ništa bitno. To je samo bacanje prašine u oči. Ne kažem da laneno ulje nema nekih korisnih svojstava ili da je, nedajbože, štetno. Ali argument da je najbolje zato što ima najviše omega-3 kiselina je pogodak u ništa, kako bi rekli alkari.