Autor Tema: Artritis  (Posjeta: 2633 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
  • Ocijenite: +0/-0
  • Spol: Muški
    • Centar zdrave prehrane
Artritis
« u: 12.05.2013., Nedjelja, 10:29:28 »
Od Nataše iz Niša posredno mi je došlo slijedeće e-pismo:

slazem se u potpunosti da se treba hraniti zdravo i jesti samo domacu organsku hranu.Interesuje me o kakvom rezimu ishrane je rec? Sta se sme jesti da bi se ublazili reumatski bolovi? Inace bolujem od artritisa, od nedavno, nisam ni slutila koliko je to bolno, i tesko podneti.Pozdrav od Natase iz Nisa.Hvala  unapred.

Draga Nataša,

Artritis je samo jedan od oblika upalne bolesti. Dopustite da započnem s citatom iz knjige Omega RX zona

"Dok medicina raspolaže mnoštvom krvnih pretraga za utvrđivanje srčane bolesti i dijabetesa, praktički ne postoji nijedna za testiranje boli. Glavni način na koji vam liječnik određuje jačinu boli je vaš opis simptoma. Medicinska znanost oblikovala je mnogo izraza za opis bolova u raznim dijelovima tijela. Mnogi završavaju na -itis, grčki korijen koji znači upalu. Dolje su nabrojeni česti oblici upalnih boli:

Naziv bolesti        Dio tijela koji boli
Artritis                 Zglobovi
Enecfalitis            Mozak
Pankreitis            Pankreas
Hepatitis              Jetra
Meningitis            Mozak
Bronhitis             Pluća
Kolitis                 Debelo crijevo
Gastritis              Želudac
Tendonitis           Tetiva mišića

Mislim da sada imate jasnu predodžbu. Praktički, kad god vas nešto boli, uzrok je prekomjerna proizvodnja "loših" eikosanoida, kao što su prostaglandini ili leukotrieni. Tijelo, koje uvijek teži ravnoteži, proizvodi također i jednako impresivnu količinu "dobrih" eikosanoida, koji smanjuju bol…"

Dakle, artritis je posljedica prevelike proizvodnje loših eikosanoida. Kako sad na Vaše pitanje odgovoriti s popisom namirnica koje treba jesti a koje ne? Teško. Zapravo, poanta i nije u tome da Vam nabrojim namirnice već da shvatite princip. Nećete jednog slikara pitati koju boju da stavi na određeni dio platna jer je to suludo. Pitat ćete ga da Vas nauči kako svoju viziju prenijeti na platno, kako po potrebi zamiješati određeni ton boje i kako ga pravilno nanijeti na platno. Ovo bi mogao biti slikovit odgovor na Vašu dilemu (ne znam koliko sam razjasnio ili zamutio vodu  :) ).
Cijela priča o zoni i zdravlju (što treba raditi) stane na pola stranice teksta (Vidi: http://www.ozdravimo.info/zona/zona/praksa.html ). Kad bi dosadašnju količinu informacija na www.ozdravimo.info printao, ispalo bi nekih 120-130 str. A4 teksta. Imajte na umu da će, kad web bude gotov, ta količina vjerojatno doseći 200 stranica. Pitanje je zašto toliko teksta ako se upute mogu dati na pola strance. Pa upravo zato da shvatite zašto su te kratke upute toliko važne. Kad se sretnete s nekim „stručnjakom za zdravlje“ koji je pročitao nekoliko površnih novinskih članaka i kad Vas počne poučavati što treba raditi a što ne treba, teško da ćete od njega/nje dobiti valjana objašnjenja. Ja Vam želim dati alternativu takvom pristupu. Želim da istražujete, da budete sigurni zašto neke upute uvažiti a druge uzeti s rezervom. Zato se na ovom mjestu i ne mislim upuštati u detalje. Detalji, baš zato da ne bih morao svakome ponaosob pričati iste stvari, se nalaze na portalu www.ozdravimo.info i u literaturi koju imate na stranici http://www.ozdravimo.info/ducan/literatura.html. Ipak, da Vas ne bih ostavio s još više pitanja nego što ste ih imali prije nego ste se javili gđi. Slađani, evo nekoliko indikativnih dijelova s portala. Ako mi još nešto zgodno padne na pamet, dodat ću.

Srdačan pozdrav!

Jeronim

P.S. Evo još malo citata s weba...

http://www.ozdravimo.info/zona/uvod.html
http://www.ozdravimo.info/sazetak/uvodk.html
Kratka definicija zone
jedna od mogućih
Naglašavam, Omega RX zona (ili kraće Zona) nema nikakve veze s alternativom, mada doista predstavlja alternativu uvriježenom poimanju bolesti i zdravlja kakvo ima službena zapadna medicina. Zona nas uči kako hranu koristiti kao lijek, kako na prirodan način držati nekoliko hormonalnih sustava tijela u idealnoj ravnoteži. Imajte na umu da se radi doslovno o više od stotinu poznatih hormona (o broju još neotkrivenih bolje da i ne špekuliram) s kojima nije moguće drugačije upravljati do li na način da jedemo hranu koja pogoduje proizvodnji onih koji nam koriste i vode nas u smjeru zdravlja, a da izbjegavamo hranu koja pomaže proizvodnju hormona koji nas vodi prema kroničnoj bolesti. Kad shvatite da je 90% uzroka za razvoj većine kroničnih oboljenja identično i da ih promjenom prehrane i stila života sve možemo u značajnoj mjeri ukloniti, a time bolest ublažiti ili čak sasvim izliječiti, shvatit ćete zašto tvrdim da Zona može značajno pomoći kod većine kroničnih oboljenja. Osim toga, nastojat ću Vam sustavno i jednostavno objasniti sve važnije mehanizme koji dovode do razvoja kronične bolesti i kako od kronične bolesti ponovo krenuti prema zdravlju. Želim da se sami uvjerite da se ovdje doista radi o vrhunskoj znanosti. Što više znate, bit ćete motiviraniji i sigurniji u ono što činite. Zato na ovim stranicama izbjegavam frazu:"Vjerujte mi na riječ!"

http://www.ozdravimo.info/zona/prehrana.html
Zdrava i nezdrava prehrana
Jesti zdrave namirnice ne znači imati zdravu prehranu
Danas se jako mnogo spominje zdrava i nezdrava prehrana, a zapravo skoro nitko ne zna što bi zdrava prehrana trebala biti. Kad stvar ne bila tako kaotična onda bi postojao konsenzus i ne bi bile potrebne, ni prisutne, tolike rasprave na ovu temu, kao što ne postoje rasprave o banalnim i svima jasnim zakonitostima u egzaktnim znanostima, kao npr. o djelovanju gravitacije ili nekim drugim fizikalnim i kemijskim zakonima. Nažalost često se radi o "grešci u koracima" pa se jedenje zdravih namirnica proglašava zdravom prehranom, i obrnuto. Istina je drugačija. Zdrave namirnice samo su jedan od elementa zdrave prehrane. Štoviše, moguće je nezdravo se hraniti s namirnicama vrhunske kvalitete i, nasuprot tome, imati vrlo zdravu prehranu s namirnicama lošije kvalitete, čak i s onim što se može naći u McDonald'su. Kvaliteta namirnica nije jedini bitan element zdrave prehrane. Treba znati i odgovore na pitanja: što, kada, kako, koliko i zašto jesti.

« Zadnja izmjena: 24.12.2014., Srijeda, 23:25:15 od Jeronim »

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
Odg: Artritis
« Odgovori #1 u: 23.02.2015., Ponedjeljak, 12:26:21 »
 :)
Ovo je pitanje od Romane. Nisam znala kamo ga smjestiti da ne otvaramo novu temu, mislim da je ovdje najbolje. Vjerujem da će se "razgovor" nastaviti i u buduće.
Da li mi stvarno zonska prehrana može pomoći kod mojih boljki,pošto svašta imam i želudac,gastritis,višak želučane kiseline i kosti,artritis??? i štitnjača i stres i sve uh ....sve me spopalo nekako,jedno se malo smiri ,već drugo dođe,nadovežuje se jedno za drugo, baš sam jadna, iskreno rečeno...voljela bih konkretni savjet i pomoć,a ne mogu sama,zar ne...ima li za mene tko kakav savjet,molim lijepo... :-\[/color]
LJ

Offline lila matoko

• Stariji član
  • Ocijenite: +32/-0
  • Spol: Ženski
  • Tu sam, osim ako nisam
« Odgovori #2 u: 23.02.2015., Ponedjeljak, 12:47:56 »
Romana, rekla si da si spremna naučiti kako spremati zonske obroke. Za početak napiši nam po redu sve bolesti koje imaš. Spomenula si da imaš želudac, zanimljivo imam ga i ja...  :D , no zezam se malo, znači nemaš žuć, problem sa štitnjačom... Dakle uzmi si vremena i sve potanko napiši. Ne brini za papir, Jeronim je stavio puno papira u ovaj forum, zato samo piši. Još jedna stvar nam je bitna da ti damo točan omjer koliko blokova hrane trebaš uzeti dnevno. Za to nam trebaju tvoje mjere. Na jednoj od web stranica to i piše, ali znam da ti je to komplicirano zato nam napiši ove podatke. Visina, kilaža, struk, izmjeriti u visini pupka, bokovi u najširem dijelu i koliko si aktivna.
Na forumu imaš i ogledan primjerak kalkulatora pa pogledaj ako još nisi. Vjerujem da ti se za sada teško snalaziti, ali naučit ćemo te.  ;)
LJ

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #3 u: 23.02.2015., Ponedjeljak, 18:19:25 »
Ispričavam se, moje dame, što me toliko dugo nije bilo. Pokušat ću se uhvatiti posla i u nastavku odgovoriti na izrečene dileme.   8)

Offline Jeronim

• Administrator
  • Stariji član
    • Centar zdrave prehrane
« Odgovori #4 u: 21.05.2017., Nedjelja, 13:38:26 »
O ovoj temi sam nedavno pisao i na drugom mjestu na forumu. Vidi:

http://hermes-zdravlje.info/forum/index.php/topic,234.0.html

Offline lila matoko

• Stariji član